“Żywe obrazy”

Dnia 7 czerwca 2019 uczniowie klas VII zaprezentowali się w „Żywych obrazach”, które przygotowywali w ramach projektu edukacyjno-artystycznego. Celem przedsięwzięcia  była rekonstrukcja dzieł malarstwa, ale też (a może przede wszystkim) rozwijanie zainteresowań  i pogłębienie wiedzy na temat najwybitniejszych dzieł w historii malarstwa europejskiego.

Przed uczniami  stanęło wiele zadań:  najpierw wybór obrazu i znalezienie sposobu jego interpretacji – można bowiem było dzieła nieco uwspółcześnić; następnie podział obowiązków, zgromadzenie odpowiednich rekwizytów ( czasami  własnoręcznie przygotowanych), dobór strojów i  fryzur, przygotowanie  scenografii  i odpowiednie ustawienie.  Czy siódmoklasiści sprostali zadaniu? Oceńcie Państwo  sami. A może któreś z dzieł rozpoznajecie?

Warto nadmienić, że pomysł nie jest nowy. Tradycja żywych obrazów  sięga początków XVIII  stulecia, a ich największa popularność przypada na przełom XIX i XX wieku.

Bożena Sobolewska