Wycieczka do Ostaszowa

Wiosna już coraz śmielej daje o sobie znać, można ruszać na wycieczki. Tak też 11 marca uczniowie klasy 1a i 1b udali się na wielkanocno-wiosenne warsztaty do Ostaszowa.

Na początku spotkania dzieci lukrowały i ozdabiały wielkanocne babeczki.  Do wyboru miały mnóstwo kolorowych i słodkich dodatków. Własnoręcznie udekorowane cudeńka zostały zaraz zjedzone ze smakiem.

W dalszej kolejności uczniowie słuchali staropolskich opowieści. Dowiedzieli się jak powstają pory roku, skąd wywodzą się nazwy miesięcy i dni tygodni. Poznali również zwyczaje i tradycje wiosenno-wielkanocne takie jak np. topienie marzanny, chodzenie z gaikiem, święcenie pokarmów  czy śmigus –dyngus. Nie zabrakło ludowych piosenek i zabaw. Podczas tych wielkanocnych opowieści każdy mógł pogłaskać małe króliczki.

Potem  przyszedł czas na wiosenne uprawy. W pięknych, żółtych pojemnikach dzieci wysiewały na watę nasionka rzeżuchy, a do ziemi wsadzały kwiatki szafirki. To był miło i pożytecznie spędzony czas, o czym będą przypominały przywiezione do domu wiosenne roślinki.

Barbara Zegzuła i Monika Szczepańska