W zakładzie ceramiki

Majowa pogoda w tym roku nikogo nie rozpieszczała, codziennie zimno i deszcz. Ale 17 maja wszystko się zmieniło  –  dla uczniów klasy 1a i 1b zaświeciło słońce. W tym właśnie dniu wybrali się do bolesławieckiej manufaktury garncarskiej. Tam poznali wszystkie etapy ręcznej produkcji kamionkowych naczyń. Od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez ręczne toczenie, wypalanie, zdobienie, do drugiego wypalania i składania gotowych produktów.

Po obejrzeniu procesu produkcji pięknej ceramiki każdy mógł zrobić zakupy w przyzakładowym sklepie. Co wybrać z ogromnej ilości filiżanek, kubeczków, misek, miseczek czy talerzyków?

W dalszej części wyprawy było zwiedzanie najciekawszych obiektów Bolesławca, a następnie przejazd do gospodarstwa konnego w Dobrej. Dzieci bawiąc się na świeżym powietrzu i zajadając kiełbaski z ogniska oczekiwały na swoją kolejkę jazdy konnej.

Na zakończenie uczestnicy wycieczki podziwiali ciekawą architekturę Zamku Kliczków oraz cmentarz koni. To była udana wyprawa, pogoda i dobry humor dopisały.

Barbara Zegzuła i Monika Szczepańska