Sport moja pasja, czyli jak aktywnie spędzam czas wolny.

Potrzeba aktywności fizycznej, eksploracji, jest naturalną potrzebą dzieci. Poprzez ruch dziecko uczy się, poznaje i rozwija, szczególnie w pierwszych latach życia. Pewnie są takie dzieci, które w późniejszym okresie nie przejawiają ciągu do aktywności fizycznej, co nie oznacza, że nie warto również ich do niej zachęcać. Szczególnie, jeśli zdamy sobie sprawę z korzyści, jakie aktywność fizyczna i sport za sobą niosą ,,tu i teraz” oraz, a może przede wszystkim, w przyszłości- niezależnie od tego, czy będą kontynuowali swoją przygodę ze sportem czy nie.

Sport znacząco wpływa na psychikę dzieci, jak i dorosłych. Okazuje się, że osoby uprawiające sporty, szczególnie aerobowe, jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, charakteryzują się lepszym nastrojem. Wysiłek tlenowy zmniejsza poziom napięcia psychicznego, zażenowania i złości. Jeśli trening oparty jest bardziej na kooperacji aniżeli rywalizacji pomiędzy dziećmi, podnosi się samoocena tychże dzieci. Nieobecność rywalizacji wzmacnia psychologiczne korzyści uprawiania sportu, zwiększa się samoakceptacja. Natomiast rywalizacja pozwala na wyciąganie dodatkowych lekcji życiowych ze sportu, jak radzenie sobie z porażką czy zachowania zasad fair-play.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kożuchowie spędzają czas wolny jeżdżąc na koniach, łyżwach, nartach, rolkach, rowerze, uprawiają gimnastykę, pływanie, taniec towarzyski, a także grają w gry zespołowe siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną. Bardzo cieszy nas fakt, że wszyscy są bardzo aktywni.

Chcemy pokazać pasje sportowe naszych uczniów. W cyklu “Sport moja pasja…” przedstawiamy sylwetki uczniów, często zbyt skromnych, by pochwalić się swoimi osiągnięciami. Gratulujemy ambicji i samodyscypliny oraz życzymy samych sukcesów – w pracy nad sobą i swoimi zainteresowaniami.

Tadeusz Krzyżanowski

Ryszard Żak