Ślady przeszłości

W Miejskim Muzeum w Nowej Soli 15 marca odbyły się zajęcia dydaktyczne klasy 2a i 2c. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: „Czym jest muzeum?” Na początku spotkania zostali zapoznani z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z omawianą tematyką. Wzbogacili swoje słownictwo o takie pojęcia jak: zabytek, eksponat, kopia, falsyfikat, kustosz, konserwator zabytków itp. Następnie ruszyli w podróż do przeszłości. Zwiedzali sale wystawowe słuchając ciekawych opowieści swoich przewodników. Z zaciekawieniem oglądali sprzęty używane przez naszych przodków w codziennym życiu. Zgodnie uznali, że jazda na bicyklu była trudniejsza niż na współczesnych rowerach. Podziwiali życie dawnych mieszczan, bogate wyposażenie saloniku pani domu, jadalni i gabinetu pana domu. Zwiedzanie kończyła wystawa militariów ukazująca uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy od  czasów średniowiecza do końca XX w.  Każdy mógł zobaczyć szpady, szable, halabardy czy karabiny.  Największe wrażenie na dzieciach zrobiła armata i zbroje turniejowe. Po części dydaktycznej przyszedł czas na zabawę. Z muzeum uczniowie przeszli do Parku Krasnala. Na świeżym powietrzu zjedli śniadanie i mieli czas na swobodne zabawy. Harce w sali zabaw były ostatnim elementem wycieczki.

M. Szczepańska i B. Zegzuła