Drodzy Rodzice
Z ogromną przyjemnością chcemy poinformować, że Państwa dzieci zostały zakwalifikowane do wzięcia udziału w ogólnopolskim PROGRAMIE PROFILAKTYCZNYM WCZESNEGO WYKRYWANIA NADWAGI
I OTYŁOŚCI WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY, który po raz pierwszy będzie organizowany na terenie powiatu nowosolskiego, a jego realizacja przewidziana jest na lata 2018 – 2019.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału, gdyż jest to świetna okazja dla dzieci, a także dla Państwa jak i całej rodziny na świadome wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych w życie codzienne. Program zapoczątkują badania przesiewowe dzieci, w oparciu o siatki centylowe. Podczas trwania projektu będziecie mogli Państwo bezpłatnie skorzystać z warsztatów oraz indywidualnych porad udzielanych przez specjalistów – dietetyków. Program w całości finansowany jest ze środków budżetu powiatu nowosolskiego.
Uprzejmie prosimy o wyrażenie zgody, na udział dziecka w programie (załącznik 1, akapit A) i dostarczenie dokumentu do sekretariatu szkoły. Szczegóły programu poniżej.
Na Zdrowie Akademia Dietetyka
załącznik – zgoda dla rodziców
SPOSÓB REALIZACJI ZADANIA – PROGRAM PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA NADWAGI I OTYŁOŚCI
WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY Z TERENU POWIATU NOWOSOLSKIEGO NA LATA 2018 – 2019
,,MIEJ ODWAGĘ, NIE NADWAGĘ”
Cel główny:
Badania antropometryczne w oparciu o siatki centylowe dzieci z powiatu nowosolskiego (rocznik 2007) oraz edukacja prozdrowotna dzieci i rodziców w zakresie prawidłowego odżywiania celem zapobiegania występowania nadwagi i otyłości oraz chorób z nimi związanych.
Cele szczegółowe:
- Zapoznanie uczestników z genezą powstawania otyłości u dzieci oraz jej skutkami w postaci m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 oraz chorób nowotworowych.
- Zwiększenie świadomości żywieniowej u uczestników, jakie nawyki żywieniowe sprzyjają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
- Zwrócenie uwagi na zwyczaje żywieniowe, które utrudniają utrzymanie odpowiedniej masy ciała.
- Zwiększenie świadomości z korzyści płynących ze stosowania diety urozmaiconej.
- Samodzielne ocenianie składu produktu przez uczestnika pod kątem zawartych w nich substancji odżywczych (świadomy konsument)
- Eliminacja z diety uczestników produktów wysokoprzetworzonych oraz szkodliwych dla zdrowia.
- Komponowanie pełnowartościowych posiłków w domu z ogólnodostępnych produktów.
Oczekiwane efekty:
- Zwiększenie świadomości żywieniowej u uczestników (dzieci i rodziców)
- Dieta stosowana przez uczestników uboga w produkty wysokoprzetworzone.
- Samodzielny, odpowiedni dobór produktów w diecie uczestników.
- Samodzielność komponowania pełnowartościowych posiłków.
Mierniki efektywności:
- Zmiana zachowań zdrowotnych i żywieniowych dzieci (badania ankietowe)
- Wzrost liczby rodziców z wiedzą z zakresu zdrowego żywienia przedstawioną podczas trwania programu (badanie ankietowe)
- Badania antropometryczne (ocena wskaźnika BMI uczestników) wykonane po zastosowaniu się do zaleceń dietetycznych ustalonych przez poradnię podczas indywidualnych konsultacji w formie profesjonalnej porady dietetycznej ( czas orientacyjny – 3 miesiące od przekazania zaleceń)
- Powtórne wykonanie badań antropometrycznych u dzieci objętych programem prozdrowotnym po 6-miesiącach oraz po roku od momentu wykonania pierwszego pomiaru w oparciu o siatki centylowe.
Adresaci programu:
W powiecie nowosolskim liczba dzieci objętych programem szacowana jest na około 800 osób – uczestnikami jest młodzież z rocznika 2007. Obejmuje ona także rodziców dzieci uczęszczających do Szkół Podstawowych, którzy wyrazili uprzednio chęć uczestnictwa. Kryterium wyboru uczestników uwzględniało wskaźnik BMI ich dzieci, a w szczególnym stopniu skupiono uwagę na rodziców dzieci otyłych.
Tryb zaproszenia wygląda następująco:
– wizytka dietetyka w placówce szkolnej w celu wyrażenia zgody na wzięcie udziału w programie profilaktycznym przez rodziców dzieci z rocznika 2007 (dostarczenie karty udziału dziecka w programie)
Miejsce wykonania pomiarów:
– zaproszenie dzieci do gabinetu pielęgniarki szkolnej i obliczenie wskaźnika BMI, selekcja dzieci z nadwagą lub otyłością,
– możliwość wizyty u dietetyka w poradni ,,Na Zdrowie” mieszczącej się w Nowej Soli przy ulicy Pocztowej 10
– wizyta dietetyka na zebraniu z rodzicami,
– przedstawienie problemu otyłości oraz zobrazowanie jakie korzystne efekty dla zdrowia dzieci może przynieść udział w programie ich rodziców,
– zaproszenie rodziców wybranych w ten sposób dzieci do udziału w programie ,,Miej odwagę, nie nadwagę”
Organizacja programu:
- Cykl zajęć dla dzieci i rodziców (warsztaty i indywidualne porady dietetyczne) z dietetykiem poruszających temat zdrowego żywienia dzieci, a w szczególności edukacji w zakresie unikania produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w cukry proste, substancje słodzące oraz tłuszcze trans:
- a) Cykl zajęć obejmuje:
I „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – Wprowadzenie do tematu zdrowego żywienia
II ,,Słodka trucizna” – Przedstawienie w/w substancji szkodliwych oraz ich wpływu na zdrowie i rozwój dzieci
III „Oceniaj produkt po okładce” – Instruktaż wybierania produktów zawierających cenne wartości odżywcze dla organizmu dzieci oraz unikania tych zawierających szkodliwe substancje (konserwanty, substancje słodzące)
IV „Zrób to sam” – komponowanie zbilansowanych posiłków, złożonych z powszechnie dostępnych i niedrogich składników
Czas realizacji programu: Cztery cykliczne spotkania w różnych placówkach szkolnaych
(średnio co 3 miesiące), każde trwające 1 – 2 godziny lekcyjne.
- Indywidualne porady dietetyczne (około 600) mające na celu wdrożenie zdrowych postaw żywieniowych w życiu codziennym.
- Powtórne wykonanie badań antropometrycznych u dzieci objętych programem prozdrowotnym po 6-miesiącach oraz po roku od momentu wykonania pierwszego pomiaru w oparciu o siatki centylowe. Pomiary będą wykonywane w gabinecie ,,Na Zdrowie” przy ulicy Pocztowej 10 lub w gabinetach pielęgniarskich w placówkach, do których uczęszczają dzieci.