Poznajemy lapidarium

15 listopada 2019r uczniowie klas 3a i 3 b zwiedzali kożuchowskie lapidarium. Po muzeum oprowadzał uczniów p Zdzisław Szukiełowicz, który przedstawił historię miejsc, w których na przełomie wieków spoczęli mieszkańcy Kożuchowa. Trzecioklasiści dowiedzieli się, że lapidarium należy do najlepiej zachowanych zespołów rzeźby nagrobnej w Polsce. Powstało na miejscu cmentarza protestanckiego pw. Świętej Trójcy z 1634r. Najstarszym obiektem jest XVII-wieczna kaplica usytuowana tuż przy bramie. W lapidarium znajduje się zespół 200 płyt nagrobnych. Jest ono kroniką historii mieszkańców Kożuchowa. Trzecioklasiści postanowili odwiedzić to spektakularne miejsce wiosną. Wtedy będą zieleniły się drzewa i kwitły kwiaty.

Jolanta Guzik