„Owocowo-warzywne igraszki”

Pod takim tytułem przebiegała impreza pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kożuchowie przygotowana przez uczniów klasy 1c z wychowawcą Moniką Szczepańska. Było to kolejne zadanie wykonane przez „Błękitną drużynę”  w ramach  zimowej edycji ogólnopolskiego konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. Regulamin zakłada realizację pięciu zadań zaplanowanych przez organizatora, które rozwijają wiedzę na temat zdrowego odżywiania i roli aktywności fizycznej, zachęcają  do zmiany stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny ruchowo.

Tym razem dzieci z klasy 1a, 1b i 1c brały udział w zabawach zachęcających do jedzenia owoców, warzyw, picia wody i aktywności ruchowej. Zgodnie z tytułem imprezy, obowiązywały stroje owoców lub warzyw. Salę zdobił długi pociąg wiozący warzywa i owoce, plakaty zachęcające do zdrowego odżywiania wykonane przez dzieci z 1c i ich rodziców oraz duża piramida zdrowego odżywiania.

Na początku wszyscy rodzice przeczytali głośno wiersz J. Tuwima „Rzepka”. Potem ruszył pociąg owocowo-warzywnych  przebierańców. Dzieci zgadywały dotykiem  jaki owoc lub warzywo ukryło się w worku. W ramach muzycznego koncertu każda klasa zaprezentowała piosenkę nawiązującą do tematu zabawy, a Nela Malczyk recytowała wiersz „Na straganie”.

Nie zabrakło ćwiczeń ruchowych: delikatne przenoszenie pomidorów, sadzenie ziemniaków, noszenie w butelkach wody do polewania roślin. Wiele radości sprawiły wszystkim zabawy z chustą Klanzy. Podczas imprezy obowiązywał tylko zdrowy poczęstunek, była czysta woda, świeżutka marchewka, gruszki, a na zakończenie pyszny deser owocowy przygotowany przez rodziców.

Owocowo-warzywne igraszki, to doskonały sposób, by przekonać malucha do chrupania jabłka i marchewki.

 

                                                    Monika Szczepańska