Nauczanie przez doświadczanie

Uczniowie z klasy 1b i 1c doskonale bawili się 1 grudnia w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. W jego skład wchodzi Centrum Przyrodnicze oraz z Planetarium Wenus, które zachęcają do zabawy z wielu dziedzin nauki. Zdobywanie wiedzy z fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi staje się łatwe poprzez różnorodne doświadczenia, każde dziecko  wykonuje je samodzielnie pod okiem specjalistów.

Pierwszaki sprawdzali jak wygląda nasz kręgosłup, słuchali jak bije serce, mogli dotknąć kuli plazmowej. Wiele radości wywoływało tworzenie makiety 3D własnej sylwetki na ścianie ze szpilkami. Utrwalali wiedzę na temat ochrony przyrody i zachowań ekologicznych.

Następnie udali się do Planetarium Wenus. Na specjalnych wagach umieszczonych w holu mogli sprawdzić ciężar swojego ciała na różnych planetach. Potem udali się do „Jaskini światła” umieszczonej w części podziemnej. Oglądali swoje odbicia w zwierciadle wklęsłym, badali rozszczepienie światła białego przez pryzmat.

Wreszcie, w potężnej i unikatowej na skalę światową 10 metrowej opuszczanej kopule obejrzeli film animowany z kojotem w roli naukowca pt.: „Ziemia, Księżyc i Słońce”.  W zabawny sposób przybliżone im zostały podstawowe zjawiska astronomiczne, które sami codziennie obserwują na nocnym i dziennym niebie.