II DZIEŃ PAMIĘCI

Już po raz drugi w Szkole Podstawowej nr 2 w Kożuchowie obchodziliśmy Dzień Pamięci. Uczniowie szkoły i nauczyciele mieli okazję obejrzeć pokaz slajdów opatrzonych komentarzem pani Zuzanny Badowskiej, a dotyczących miejsc pamięci znajdujących się  na terenie naszego miasta. Dzieci miały możliwość usłyszeć o cmentarzu wojskowym, na którym znajdują się pamiątkowe pomniki oraz mogiły żołnierzy polskich i radzieckich poległych w czasie II wojny światowej. Poznały okoliczności śmierci księdza J Guzy, który zginął w 1945r. broniąc sióstr zakonnych oraz miejsce jego pochówku na tzw. „starym cmentarzu”. Pani Zuzanna opowiadała o tablicach pamiątkowych wmurowanych w ścianę kościoła i domu katechetycznego oraz tablicy pamiątkowej znajdującej się na cmentarzu komunalnym w Kożuchowie, tzw. „nowym cmentarzu”. Zaprezentowano także sylwetki dwóch rodzinnych bohaterów. Karol Kortz przygotował informacje na temat swojego  pradziadka Franciszka Kortz, a Matylda Wijatkowska  na temat brata swojej prababci pilota Antoniego Wczelika. Nauczycielka poprosiła uczniów o to aby 1 listopada pamiętali o kożuchowskich miejscach pamięci. Uczniowie słuchali w skupieniu i z  zainteresowaniem.

Katarzyna Gaczyńska