Dzień kota

Koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Udomowione 9500 lat temu, ciągle są kochane przez wielu ludzi. Zasłużyły więc na swoje święto obchodzone na świecie 14 lutego. Z tej okazji odbyły  się zajęcia integracyjne dla uczniów klas 1-3. Dzieci przebrane za koty bawiły się w sali gimnastycznej. Dekorację stanowiły różnorodne portrety kotów wykonane przez uczestników spotkania.

Po „kocim” powitaniu i zagadkach rozpoczęły się zabawy. Wiele radości sprawiło dzieciom łowienie rybek na wędkę, łapanie myszek na kłębek wełny, czy wyścigi „kotów w butach”. Gry sprawnościowe przeplatały tańce przy muzyce. Dzieci naśladowały ruchy kotów i sposoby przywoływania ich w różnych krajach świata np. w Holandii woła się „poes-poes”, w Chinach „miao-miao”, a w Danii „mis-mis”. Nie obyło się bez tradycyjnego pląsu „Uciekaj myszko do dziury”.

Podczas wspólnych zabaw przekazywane były ciekawostki dotyczące życia i informacje na temat prawidłowej opieki nad kotami domowymi. Wiele osób zaskoczyła wzmianka o tym, że picie mleka krowiego jest dla kotów szkodliwe. Można im podawać tylko specjalne mleko dla kociąt i to niezbyt często. Ponieważ dzieciom mleko nie szkodzi, a wręcz jest dla nich zalecane, mogły bezpiecznie wziąć udział  w konkursie picia mleka przez słomkę.

W zgodnej zabawie szybko upłynął czas. Na zakończenie spotkania uczniowie narysowali koty wg treści krótkiej rymowanki i pożegnali się głośnym „miau”.

Dziękujemy  nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowania do naszej zabawy i w niej czynnie uczestniczyli.

Monika Szczepańska, Irena Hajder