Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę .
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 5 lutego.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kożuchowie wzięła aktywny udział w tegorocznych obchodach DBI, zgłaszając podjęte inicjatywy do programu ogólnopolskiego.
Zainicjowano i zorganizowano kilka działań propagujących bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
W tym celu zorganizowano :
– pogadankę profilaktyczną dla uczniów klas VI – VIII, prowadzący st. asp. Rafał Bartoszewicz
– zajęcia edukacyjne w oparciu o materiały multimedialne nt. bezpieczeństwa w Internecie
– konkursy plastyczne dla zespołów klasowych , pn.:
- ,, Właściwe i niewłaściwe zachowania w sieci”
- ,, Kanon bezpiecznych zachowań i poruszania się w rzeczywistości wirtualnej”
- ,, Katalog bezpiecznych, wartościowych aplikacji i programów edukacyjnych”
– udostępniono na stronie szkoły informacje dla rodziców i uczniów pn.,, ,,Bezpieczny Internet, czyli jaki?” oraz materiały dla nauczycieli w oparciu o materiały edukacyjne i promocyjne , autorstwa ogólnopolskich organizatorów
– przygotowano w szkole gazetkę propagującą bezpieczeństwo w Internecie.
Wszystkie działania poprzedzone były warsztatami profilaktycznymi dla uczniów prowadzonymi przez specjalistów z zewnątrz w dniach 31.01 – 01.02.2019r , oraz kontynuowane będą na tychże spotkaniach z uczniami w dniach 26.02-27.02.br.
Prace plastyczne uczniów z w/w konkursów zostały zaprezentowane w szkole. Zdaniem komisji konkursowej charakteryzowały się różnorodnością artystyczną ( w tym różnorodnością form plastycznych) i zrozumieniem tematu. Wybór był więc trudnym zadaniem.
Ostatecznie Jury, wyróżniło prace szczególnie atrakcyjne i czytelne w przekazie dla młodego odbiorcy. Nagrody i dyplomy będą uwieńczeniem aktywności i zaangażowania uczniów , wychowawców i pozostałych nauczycieli.
Całość przedsięwzięcia koordynowali pedagodzy i Dyrekcja Szkoły.
Magdalena Łozyniak