Co z ciebie wyrośnie?

6 czerwca klasy pierwsze uczestniczyły w wyciecze przyrodniczej na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól.  Najpierw uczniowie odwiedzili wyłuszczarnię nasion w Siedlisku. Tam oglądali pomieszczenia, w których wyłuszcza się nasiona i przechowuje w specjalnych chłodniach do późniejszego siewu. Okazało się, by wydobyć nasionka z szyszek należy je ogrzewać ciepłym powietrzem. Do tego celu wykorzystywany jest piec opalany szyszkami.

Co dalej dzieje się z nasionami dzieci mogły zobaczyć w leśnej szkółce. Leśniczy szkółkarz pan Jacek Heger pokazał dzieciom jak należy zajmować się nasionkami, z których wyrosną piękne sosny, dęby, buki czy lipy. Wszystko zaczyna się od wysiania do gruntu przygotowanych nasionek. Potem konieczne jest  systematyczne podlewanie siewek, odpowiednia pielęgnacja i sadzonki gotowe są do sadzenia w lesie. Nim będzie można schować się cieniu dużego drzewa potrzeba pracy wielu ludzi i bardzo wielu lat. Dlatego ważne jest, aby wszyscy dbali o przyrodę.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na relaks. Można było upiec kiełbaski w ognisku, pobawić się z przyjaciółmi wśród pięknych sosen i posłuchać śpiewu ptaków.

Barbara Zegzuła i Monika Szczepańska