Chwała Bohaterom !!! Dziękujemy !!! Pamiętamy !!!

Od sześciu lat 1 marca obchodzi się w Polsce Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. Z tej okazji Klub Humanistyczny przygotował  okolicznościową gazetkę, która zawisła na parterze tuż przy wejściu. Wszystkich zachęcamy do zapoznania się z informacjami i plakatami przygotowanymi przez szóstoklasistów. A może chcecie coś dodać, podzielić się jakąś  informacją o członkach rodziny? Skontaktujcie się wtedy z panią Kingą Mielcarek.  Czy wiecie, że żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni,  polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne , to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Święto ustanowiono na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Po pokazowym procesie rozstrzelano siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Była to  polska cywilno-wojskowa organizacja antykomunistyczna założona 2 września 1945 w Warszawie. Przejęła ona strukturę organizacyjną, kadry, majątek, a także częściowo oddziały leśne Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. W jej szeregi zasili niedawni żołnierze Armii Krajowej.

Kinga Mielcarek