Biblioteka poleca na ferie!

Drodzy Uczniowie,

ponieważ nie jest możliwy obecnie dostęp do księgozbioru w naszej szkolnej bibliotece, wybór książki do czytania może być trudny. Dlatego podczas trwania akcji Zabierz książkę na ferie” będziemy Wam polecać książki, które są dostępne w szkolnej bibliotece. Będą to propozycje  książek o różnej tematyce dla starszych i młodszych uczniów. Może ktoś z Was skorzysta z naszych podpowiedzi, które ułatwią Wam podjęcie decyzji dotyczącej wyboru i wypożyczenia książki .

Biblioteka zaprasza!

 

„Nierozłączni  przyjaciele” (literatura przygodowa)

Niedźwiadek Bartek i klacz Gryzelda postanowili zwiedzić świat. Na swojej drodze poznają żabcię Rechotkę. Wspólnie przeżywają wiele przygód. Jakich? Przeczytaj książkę.

„Mały pingwin PIK – POK”   Adam Bahdaj ( literatura przygodowa)

Mały pingwin Pik-Pok mieszka z rodzicami, ciotką i stryjem na Wyspie Śniegowych Burz. Prowadzi zwyczajne pingwinie życie, chodzi do szkoły, gdzie uczy się, “jak uciekać przed zębatym rekinem i ile to jest dwa sztokfisze plus trzy sztokfisze”, i nie jest zbyt dobry z geografii. Pewnego dnia Pik-Pok spotyka wędrowną kaczkę Kwe-Kwe. Opowieści Kwe-Kwe sprawiają, że spokojny pingwin zaczyna marzyć o podróżach. A gdy na wyspie ląduje samolot, pingwin nie waha się ani chwili: wsiada na pokład i postanawia zwiedzić świat. Co z tego wyniknie? Przeczytaj książkę.

„Piątka z Zakątka” – Krystyna Drzewiecka (literatura dziecięca)

Piątka z zakątka to niezwykle zabawna książka o świecie widzianym oczami dziesięciolatka – o śmiesznych wydarzeniach w domu i w szkole, podwórkowych przygodach, pomysłowych zabawach.

„Eliksir przygód” – Beata Ostrowicka (literatura dziecięca)

Młodzi bohaterowie spotykają w ruinach zamku nową koleżankę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ale dziewczynka ta urodziła się w… XVII wieku i dziwnym zrządzeniem losu przeniosła się w nasze czasy. Poznaje współczesny świat, poznaje nowych przyjaciół, przeżywa wiele fantastycznych przygód, a w ślad za nią przez wieki podąża tajemniczy człowiek z blizną…

„Pan Samochodzik i templariusze” – Zbigniew Nienacki (literatura przygodowa)

Powieść dla młodzieży, która wchodzi w skład cyklu „Pan Samochodzik”, opisującego przygody historyka sztuki – detektywa noszącego to przezwisko.

Pan Samochodzik, czyli pan Tomasz jeździ po Polsce i rozwiązuje zagadki historyczne, chwyta złodziei i przemytników, którzy chcą wykraść cenne zabytkowe przedmioty.

Pan Samochodzik poszukuje ukrytych skarbów templariuszy. Dużą pomoc okazują mu zaprzyjaźnieni harcerze. Z powodu opublikowania w gazecie artykułu o skarbie, który, być może znajduje się w Polsce, Pan Samochodzik ma wielu konkurentów, między innymi państwa Petersenów, od których tajemniczy Malinowski wyłudził pieniądze i informacje o skarbie. Panu Samochodzikowi pomóc ma hasło “Tam skarb twój, gdzie serce twoje”. Wkrótce wpada on na trop skarbu.

W bibliotece szkolnej dostępne są również książki: Pan Samochodzik i złota rękawica, Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców, Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Pan Samochodzik i księga strachów.

„Skrzydła ognia” – Tui T. Sutherland, „Ukryte królestwo” (fantastyka)

Gdy smoczęta szukają schronienia w deszczowym lesie, Gloria ze zgrozą odkrywa, że w koronach drzew wprost roi się od Deszczoskrzydłych, o których nikt by nie powiedział, że są niebezpieczne. Przesypiają całe dnie i nic nie wiedzą o reszcie Pyrrii. Najgorsze zaś jest to, że nie zdają sobie sprawy, że Deszczoskrzydłe znikają bez śladu w swoim pięknym lesie. Jednakże Gloria i pozostałe smoczęta są zdecydowane odszukać zaginione smoki – nawet gdyby miało to oznaczać wepchnięcie spokojnych Deszczoskrzydłych gdzieś, gdzie wcale nie chciały się znaleźć: w sam środek wojny.

“Kroniki Shannary” – Terry Brooks, „Miecz Shannary” (fantastyka)

„Miecz Shannary” to epicka powieść fantasy z 1977 r. Jest to pierwsza książka z oryginalnej trylogii Shannara: „Miecz Shannary”, „ Pieśń Shannary”, „Kamienie elfów Shannary” (wszystkie dostępne w naszej bibliotece) Mieszkając w spokojnym Shady Vale, Shea Ohmsford niewiele wiedział o problemach nękających resztę świata. Niespodziewane przybycie Allanona, tajemniczego druida, szukającego potomka królewskiego rodu Shannary, burzy jego dotychczasowe życie. Czas, by spełniły się słowa przepowiedni, gdyż lord Warlock, który, jak sądzono, nie żyje, snuje plany zniszczenia świata. Jedyną bronią przeciw siłom ciemności jest Miecz Shannary, którego moc może zadziałać tylko w rękach prawowitego spadkobiercy.

Tą osobą jest Shea – półelf, którego niegdyś Ohmsfordowie przygarnęli do siebie i wychowali. Wywodzi się on w prostej linii z rodu Shannara i w nim pokładane są wszystkie nadzieje. Lecz czy im podoła? Czy uda mu się uratować świat przed złem?