2 maja wywieś flagę!

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest to jedno z najmłodszych  świąt, które zostało wprowadzone w życie na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku i obchodzone jest corocznie 02 maja od 2004 roku.

Data tego święta nie jest przypadkowa, z jednej strony, miała na celu towarzyszyć Polakom w chwili refleksji pomiędzy dniem 01 maja a 03 maja, które są dniami wolnymi od pracy, natomiast „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”, jest dniem pracującym. Z drugiej strony miała upamiętniać fakt, że 2 maja 1945 roku, polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili naszą flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę Niemiec, polscy żołnierze  przyczynili się do zakończenia II wojny światowej. W tym samym dniu obchodzone jest również Święto Polonii i Polaków za granicą. Rozproszeni po całym świecie, często nie z własnej woli, Polacy zawsze z dumą jednoczą się wokół biało-czerwonych barw i otaczają je czcią, dając znak swojego przywiązania do ojczyzny.

Celem tego święta jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz oddanie szacunku dla symbolu Polski.

Nasza flaga, jako symbol narodowy, oficjalnie została uznana w 1919 roku, czyli rok po odzyskaniu niepodległości   przez Polskę.  Składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Same barwy – biel i czerwień –  jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się bowiem z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego”, zaś jej flagą państwową jest „prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Parametry braw narodowych są precyzyjnie opisane językiem technicznym.

Kochani 2 maja wywieśmy przed naszymi domami polskie flagi. Pokażmy w ten sposób, że jesteśmy Polakami i okażmy szacunek i dumę dla  polskich barw i naszej polskiej historii.