1 maja 2021 – Święto Pracy

1 maja 2021 – Święto Pracy: kiedy jest i co to za święto?

Święto Pracy jest międzynarodowym świętem  klasy robotniczej, które obchodzone jest rokrocznie 1 maja, począwszy od 1890 roku. Geneza święta jest przede wszystkim związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy. O odpowiednie warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników – wśród nich także Polacy. Niestety  protest został krwawo stłumiony przez policję. Zginęło wówczas wielu demonstrantów.

Oto krótka historia:

W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład i wprowadzić  plan oszczędności. Chciał to zrobić w bardzo drastyczny sposób. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. To doprowadziło, że  od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty zwolnionych osób. Mimo tej trudnej sytuacji,  pracownicy byli nastawieni pokojowo do właściciela firmy. Niestety, kiedy jeden z demonstrantów zaczął przemawiać do akcji wkroczyła policja. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago.

Jak i dlaczego jest obchodzone w Polsce?

W Polsce Święto Pracy po raz pierwszy obchodzone było w 1890 roku. Wiemy, że wtedy Polska była pod zaborami i wielokrotnie odbywało się ono wbrew woli zaborców.

Dopiero w 1950 roku komunistyczny rząd nadał Świętu Pracy rangę państwową. Od tej pory, dzień ten, stał się  jednym z najważniejszych świąt w naszym kalendarzu. Obchodzono go bardzo uroczyście. Obywatele mieli wówczas zapewniony dzień wolny od pracy, by móc wziąć udział w oficjalnych obchodach czyli tzw. pochodach pierwszomajowych.

Dzisiaj, 1 maja również jest dniem wolnym od pracy. W wielu miejscowościach z okazji tego święta odbywały się marsze oraz uroczystości.