„EKOLOGICZNIE I ZDROWO”

Taki tytuł nosił projekt edukacyjny realizowany w dniach 23-27.03.2015r. dla uczniów klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kożuchowie. Każdego dnia odbywały się pozalekcyjne zajęcia z zakresu edukacji ekologiczno-zdrowotnej. Miały one na celu rozwijanie postaw proekologicznych, kształtowanie nawyku oszczędzania wody i rozumienia konieczności segregacji śmieci.

Poruszane były zagadnienia dotyczące znaczenia zdrowego odżywiania i ruchu fizycznego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zastosowanie atrakcyjnych metod i środków, a przede wszystkim działania praktyczne  przyczyniły się do integracji zespołu klasowego, rozwijania umiejętności współpracy w grupie, akceptacji siebie i poznania kolegów poprzez „odrywanie” podobieństw i różnic.

Projekt zainicjowała piesza wycieczka do kożuchowskiej oczyszczalni ścieków i poszukiwanie zwiastunów wiosny, zakończona pysznym owocowym deserem na zregenerowanie sił. We wtorek uczniowie przygotowali „Zdrowe śniadanie”, które w gronie kolegów smakowało wyśmienicie. W następnych dniach budowali ekologiczne instrumenty muzyczne oraz zmagali się z różnymi zadaniami sprawnościowymi.

Wiele przyjemności sprawiła dzieciom czwartkowa wycieczka do sali zabaw „Arek” w Zielonej Górze, a także warsztaty plastyczne w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Uczniowie dowiedzieli jak wyglądały tradycyjne pisanki w dawnej Polsce, jakie były najpopularniejsze motywy dekoracyjne i jaką techniką je upiększano. Pod okiem fachowców ozdabiali pisanki techniką batikową.

Wszystkie działania wspierali rodzice, dzięki ich pomocy każdego dnia uczniowie mogli zjadać różne smakołyki bogate w owoce i warzywa.